Ελληνική Κωπηλατική Ομοσπονδία
Φιλάθλων Ναυτικών Σωματείων

Έρχονται μετάλλια από την Παράκτια στους Μεσογειακούς της Πάτρας

Μεγάλες στιγμές ζει η ελληνική παράκτια κωπηλασία στους 2ουςΠαράκτιους Μεσογειακούς αγώνες που διεξάγονται στην Πάτρα. Ήδη η δεκαπενταμελής ομάδα με τα έξι πληρώματα σε άνδρες και γυναίκες έχει εξασφαλίσει τρία μετάλλια χρυσά ή ασημένια θα το μάθουμε την Τρίτη που θα γίνουν οι τελικοί και θα παλέψει για ακόμα ένα χάλκινο στον ένα μικρό τελικό που θα πάρει μέρος.

Πιο αναλυτικά μια χιτσκοκική πρόκριση στον τελικό της σκυταλοδρομίας με ανδρικά και γυναικεία πληρώματα που ήρθε μετά την ποινή 60΄΄που δέχθηκε η Ιταλία για αντικανονικό πέρασμα σημαδούρας η οποία της κόστισε τη νίκη που πήγε τελικά στην Ελλάδα μαζί με την πολυπόθητη πρόκριση.

Ολη η κούρσα, όμως, ήταν εκπληκτική σε διακυμάνσεις και ανατροπές. Την ελληνική ομάδα σκυταλοδρομίας αποτελούσαν oι Κωνσταντίνος Χατζηπατέρας, Zωή Φίτσιου, Κωνσταντίνος Ζιντιρίδης, Παναγιώτης Τσιβόγλου,  Βαρβάρα Στρατή, Ευσεβία Πρίγκου.

Μόλις ανακοινώθηκαν η πρωτιά και πρόκριση στον τελικό της Τρίτης, οι Ελληνες και οι Ελληνίδες κωπηλάτριες πανηγύρισαν έξαλλα.

Ο Κωνσταντίνος Χατζηπατέρας δήλωσε χαρακτηριστικά : «Αφού φτάσαμε ως εδώ, πηγαίνουμε για το χρυσό μετάλλιο. Θα δώσουμε και την ψυχή μας. Αν δεν ...πεθάνεις, δεν είναι κούρσα. Εμείς πεθάναμε σήμερα, θα πεθάνουμε και αύριο»!

Νωρίτερα μέσα στην ημέρα το τετραπλό σκιφ των ανδρών με τους Πέτρο Μπαλλή, Μιχάλη Καλέντζη, Ιωάννη Πεκόπουλο- Τσικαρδάνη και Παναγιώτη Υψηλάντη, και πηδαλιούχο την Παναγιώτα Γκέκα.

Στον προκριματικό η Ελλάδα  επικράτησε της Ιταλίας, ενώ η Γαλλία νίκησε την Τυνησία και θα τεθεί αντιμέτωπη της εθνικής μας για το χρυσό μετάλλιο.

«Τα συναισθήματα μας είναι απερίγραπτα. Πετύχαμε κάτι δύσκολο καθώς όλοι μας προερχόμαστε από την Ολυμπιακή Κωπηλασία» δήλωσε ο Ιωάννης Πεκόπουλος- Τσικαρδάνης.

«Ολο το καλοκαίρι έχουμε δουλέψει πολύ σε τεχνικά κομμάτια σε ένα άθλημα που είναι πολύ απαιτητικό και παίζει μεγάλο ρόλο η διαχείριση της κούρσας. Πλέον στον τελικό έχουμε στόχο το χρυσό μετάλλιο και πιστεύω ότι με τη στήριξη του κόσμου θα τα καταφέρουμε».

Το χρυσό μετάλλιο θα διεκδικήσει το πρωί της Τρίτης και η Ζωή Φίτσιου στο σκιφ γυναικών. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια με χρόνο 3.24.22 νίκησε στον ημιτελικό την Τυνήσια αθλήτρια Σάρα Ζαμαλι που έκανε 3.31.80 και εξασφάλισε ένα μετάλλιο. Αντίπαλος της η Γαλλίδα Τζέσικα Μπερά που με 3.19.46 επικράτησε της Ιταλίδας Ρόσι (3.36.55).

Τέλος το χάλκινο μετάλλιο θα διεκδικήσει στον μικρό τελικό το τετραπλό σκιφ μετά πηδαλιούχου των γυναικών. Οι Θωμ Εμμανουηλίδου-Ελισ. Αναστ. Μπουρμπου-Δημ.Κουκλοτίδου-Ελ.Πουλοπούλου και Παν.Γκέκα (πηδαλιούχος) νίκησαν τη Γαλλία στον κρίσιμο αγώνα και πέρασαν στον μικρό τελικό.

Όλοι οι τελικοί της Τρίτης θα διαξαχθούν από τις 9 το πρωί ως τις 11:30.

Λαχτάρα με τη Στρατή

Ούτε λεπτό δεν είχε περάσει από τον τερματισμό της Βαρβάρας Στρατή στον ημιτελικό της σκυταλοδρομίας Ελλάδα-Ιταλία στο Rowing Beach Sprint, στη δεύτερη ημέρα των Αγώνων.

H Iταλίδα κωπηλάτρια πέρασε πρώτη τη γραμμή τερματισμού ξηράς, η Ελληνίδα ακολούθησε και επιστρέφοντας στο σκάφος της, φάνηκε έτοιμη να καταρρεύσει μέσα στη θάλασσα.

Οι κινήσεις της πρόδιδαν πανικό σε έντονη κατάσταση. Αμέσως σήμανε συναγερμός, διότι οι περισσότεροι φοβήθηκαν ότι είχε συμβεί κάτι κακό... Στελέχη του αγωνιστικού τμήματος του σπορ, εθελοντές, άνδρες του Λιμενικού, συναθλητές και αντίπαλοι, άρχισαν να καλούν σε βοήθεια..  Αμεσα έφτασαν στο πλευρό της Βαρβάρας και γιατρός και μέλη του Ερυθρού Σταυρού. Η πρώτη εκτίμηση- και εξ αποστάσεως ακόμα- ήταν ότι πιθανότατα επρόκειτο για μια στιγμιαία κρίση πανικού, λόγω της κρισιμότητας της κούρσας και του γκραν γκινιόλ τερματισμού.

Και τελικά, μετά από 4-5 λεπτά, η Βαρβάρα σηκώθηκε, το πρόσωπό της έλαμψε, αγκάλιασε τους συναθλητές της και ξαναζωντάνεψε! Όταν, μάλιστα, μετά από λίγα λεπτά ανακοινώθηκε ότι η Ιταλία, μολονότι τερμάτισε 1η, δέχθηκε ποινή 60’’ επειδή πέρασε ανάποδα από την τελευταία σημαδούρα, κάτι που σήμαινε Ελλάδα στην τελικό, τότε η Βαρβάρα και τα τέσσερα ακόμα μέλη του πληρώματος της σκυταλοδρομίας έπαθαν ομαδικά κρίση ενθουσιασμού!

«Μια χαρά είμαι. Μια κρίση πανικού ήταν, τίποτα το ιδιαίτερο. Όλα καλά. Δεν με βλέπετε;», ήταν η δήλωση της Βαρβάρας Στρατή που έλαμπε από ευτυχία.