Ελληνική Κωπηλατική Ομοσπονδία
Φιλάθλων Ναυτικών Σωματείων

Στον μικρό τελικό του σκιφ η 2η ευκαιρία του Στέφανου Ντούσκου για το Τόκιο

Μια ακόμα ευκαιρία για να πάρει την πολυπόθητη πρόκριση για τους Ολυμπιακούς αγώνες του Τόκιο θα έχει ο Στέφανος Ντούσκος.

Ο Έλληνας σκιφίστας πάλεψε με μεγαθήρια στον ημιτελικό του αγωνίσματος του στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Ανδρών Γυναικων που διεξάγεται στο Λινζ της Αυστρίας ωστόσο η αποστολή του να προκριθεί  στον τελικό ήταν εξ αρχής εξαιρετικά δύσκολη.

Ο Γιαννιωτης Παγκοσμιος πρωταθλητής στην κατηγορία U23 πήρε την 6η θέση με χρόνο 7.25.38 και πλέον θα προσπαθήσει να κατακτήσει μια από τις τρεις πρώτες θέσεις του μικρού τελικού της Κυριακής(από το Λινζ θα δοθούν 9 εισιτήρια για το Τόκιο) για να σφραγίσει το εισιτήριο για τους δεύτερους Ολυμπιακούς αγώνες της καριέρας του.

Απευθείας τη πρόκριση για τους Ολυμπιακούς του 2020 και βέβαια στον τελικό του αγωνίσματος πήρα από την κούρσα οι Σινεκ(Τσεχία ) 6.57.10, Γκρισκονις (Λιθουανία)6.58.13 και Μπορχ (Νορβηγία) 7.00.36

Μαζί με τον Ντούσκο στο μικρό τελικό θα αγωνιστούν από τη σειρά του οι Μαρτιν (Κροατια)7.04.63 και Βεγκρισκι (Πολωνία ) 7.10.61 ενώ από την άλλη ημιτελική σειρά αντίπαλοί του θα είναι οι Μάνσον (Ν.Ζηλανδία) 7.00.73, Μαρτίνι (Ιταλία) 7.10.66 και Αλεξαντρόφ (Αζερμπαϊτζάν) 7.17.55.

Καταλαμβάνοντας την 4η θέση στον Δ΄Τελικό του διπλού σκιφ ελ βαρών οι Πέτρος Γκαϊδατζής και Αντώνης Παπακωνσταντίνου ολοκλήρωσαν τις υποχρεώσεις τουσ στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα. Οι δυο νεαροί κωπηλάτες μας που απέκτησαν πλούσιες εμπειρίες στην Αυστρία τερμάτισαν σε 6.34.84 και κατετάγησαν 22οι στη γενική.

Την 6ηθέση στον ημιτελικό Γ-Δ πήρε η δίκωπος άνευ των ανδρών με τους Θανάση Παλαιοπάνο και Γιάννη Καλανδαρίδη και θα ολοκληρώσει την παρουσία της αγωνιζόμενη στον τελικό Δ. Οι δυο Έλληνες πρωταθλητές μας τερμάτισαν σε 6.45.82 και θα αγωνιστούν για τις θέσεις 19-24.

Την 2ηθέση στον Δ΄ Τελικό του σκιφ ελ βαρών των ανδρών πήρε ο Λευτέρης Κόνσολας. Ο έμπειρος κωπηλάτης μας τερμάτισε σε 7.11.29 και κατετάγη 20οςστο Παγκόσμιο πρωτάθλημα.

Έφτασε η μεγάλη στιγμή για τη δίκωπο των γυναικών

Η μεγάλη στιγμή για την δίκωπο των γυναικών είναι το μεσημέρι του Σαββάτου στις 12:00 ώρα Ελλάδας. Η Μαρία Κυρίδου και η Χριστίνα Μπούρμπου θα παλέψουν για να τερματίσουν μέσα στις πέντε πρώτες θέσεις (από τα έξι πληρώματα) του μικρού τελικού και να εξασφαλίσουν την πρόκρισή τους στους Ολυμπιακούς αγώνες του Τόκιο.

Η ελληνική βάρκα θα αγωνιστεί στη διαδρομή 6. Στην 5 θα αγωνιστεί η Χιλή , στην 4 η Ρουμανία, στην 3 η Ιρλανδία στη 2 η Κίνα και στην 1 η Μ.Βρετανία.