Ελληνική Κωπηλατική Ομοσπονδία
Φιλάθλων Ναυτικών Σωματείων

ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Α-Γ: "Παριζιάνες" Μπούρμπου-Αναστασιάδου πανηγυρικά στους Ολυμπιακούς αγώνες. Φινάλε με νέο μεγάλο "στοίχημα" για Ντούσκο.Απευθείας από την ΕΡΤ3

«Παριζιάνες» και με τη βούλα είναι πλέον η Χριστίνα Μπούρμπου και η Ευαγγελία Αναστασιάδου. Το δίδυμο της δικώπου άνευ πήρε πανηγυρικά την 1η θέση στον Τελικό Β του αγωνίσματος στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα στο Βελιγράδι και ουσιαστικά το 7ο από τα 11 εισιτήρια που έδινε η διοργάνωση για τους Ολυμπιακούς αγώνες του Παρισιού το επόμενο καλοκαίρι.

Τα δυο κορίτσια που έγιναν πλήρωμα φέτος υπό τις οδηγίες του Τζιάνι Ποστιλιόνε και των συνεργατών του μπήκαν  αποφασισμένα να μην διακινδυνεύσουν ούτε στο ελάχιστο ποσοστό να χάσουν την πρόκριση που έδιναν οι πέντε από τις 6 πρώτες θέσεις του Τελικού Β. Και το κατάφεραν με τον πιο εμφατικό τρόπο αφού από το ξεκίνημα της κούρσας μπήκαν μπροστά και διατηρήθηκαν στη κεφαλή μέχρι τη γραμμή του τερματισμού σφραγίζοντας πανηγυρικά και με νίκη το εισιτήριο για το Παρίσι. Για την ιστορία ο χρόνος του ελληνικού πληρώματος ήταν 7:11.94 ενώ εκτός πρόκρισης έμεινε το πλήρωμα της Ιταλίας που πήρε την 6η θέση στον Τελικό Β με χρόνο 7:23.85.

Έτσι έγιναν το 2ο ελληνικό πλήρωμα που σφραγίζει την πρόκριση από το Παγκόσμιο πρωτάθλημα μετά από τον Στέφανο Ντούσκο χθες στο σκιφ ενώ η Χριστίνα Μπούρμπου θα δώσει το παρών για δεύτερη συνεχή φορά σε Ολυμπιακούς αγώνες αφού πήρε μέρος και το 2021 στο Τόκιο με την Μαρία Κυρίδου στο αντίστοιχο αγώνισμα όπου και πήραν την 5η θέση στο τελικό. αντίθετα η Ευαγγελία Αναστασιάδου θα δώσει για πρώτη φορά στη καριέρα της το παρών σε Ολυμπιακούς αγώνες.

«ΤΟ ΘΕΛΑΜΕ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΤΟ ΠΕΤΥΧΑΜΕ»

«Είμαστε πολύ χαρούμενες , το θέλαμε πάρα πολύ, είμασταν πολύ συγκεντρωμένες στη κούρσα μας , θέλαμε να τα καταφέρουμε, θέλαμε να πάμε στο Παρίσι» είπε η Ευαγγελία Αναστασιάδου. «Ήταν μια υπέροχη εμπειρία, κάναμε πάρα πολύ καλή κούρσα, οι συνθήκες δεν μας ευνόησαν αλλά δεν μας σταμάτησαν κιόλας. Είμαστε πάρα πολύ χαρούμενοι και ανυπομονώ για να δω τι θα κάνουμε του χρόνου» συμπλήρωσε η Χριστίνα Μπούρμπου.

ΒΡΑΜΠΑΣ «ΔΙΚΑΙΩΣΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΜΑΣ»

Περιχαρής και ο πρόεδρος της Κωπηλατικής Ομοσπονδίας Γιάννης Βράμπας τόνισε «Είμαι πολύ χαρούμενος , όπως και όλη η κωπηλατική Ομοσπονδία για τη μεγάλη διάκριση που φέρνουν αυτά τα δυο κορίτσια στην ελληνική κωπηλασία. Δεν άφησαν σήμερα κανένα περιθώριο , ήταν αποφασισμένες για να πάρουν αυτό το εισιτήριο και μας ικανοποιεί ιδιαίτερα γιατί είναι το 2ο εισιτήριο και χαιρόμαστε και για τις ορθές και αξιοκρατικές επιλογές που κάνει η Ομοσπονδία μας και το σύστημα που έχει εγκαθιδρυθεί  σχετικά με τις επιλογές των αθλητριών. Συγχαρητήρια και καλές κούρσες στο Παρίσι».

ΤΟ ΠΑΛΕΨΑΝ ΦΙΤΣΙΟΥ-ΚΟΝΤΟΥ

Προσπάθησαν για το θαύμα οι Ζωή Φίτσιου και Μιλένα Κοντού, για να κατακτήσουν την 1η θέση στον Τελικό Β του διπλού ελαφρών βαρών γυναικών αλλά αποδείχθηκε αδύνατο.  Τα δυο κορίτσια που επίσης είναι ένα νέο πλήρωμα δεν κατάφεραν να πάρουν την 1η θέση και μοναδική που έδινε  πρόκριση στο Παρίσι ,και τερμάτισαν στην 6η θέση με 7:13.12 για να καταταγούν στη 12η θέση του παγκοσμίου ενώ το μοναδικό εισιτήριο πήρε το πλήρωμα της Ιρλανδίας με χρόνο 7:03.39.

Την παρουσία του στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα του Βελιγραδίου ολοκλήρωσε με νίκη το διπλό σκιφ ελ βαρών με τους Πέτρο ΓκαΪδατζή και Αντώνη Παπακωνσταντίνου να τερματίζουν 1οι στον Τελικό Γ της διοργάνωσης με χρόνο 6:17.79 και να κατατάσσονται 13οι στη γενική.

ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ ΠΟΥ ΤΟΥ ΛΕΙΠΕΙ Ο ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΝΤΟΥΣΚΟΣ

Η τελευταία μέρα του Παγκοσμίου πρωταθλήματος η Κυριακή επιφυλάσσει μια ακόμα πρόκληση για τον Στέφανο Ντούσκο όπου θα αγωνιστεί στον τελικό του σκιφ ανδρών στις 15:25 ώρα Ελλάδας (Απευθείας από την  ΕΡΤ3). Απαλλαγμένος από το άγχος της πρόκρισης στους Ολυμπιακούς αγώνες που κέρδισε την Παρασκευή στον ημιτελικό , ο χρυσός Ολυμπιονίκης θα προσπαθήσει να κατακτήσει το πρώτο του μετάλλιο σε Παγκόσμιο πρωτάθλημα αφού ποτέ στο παρελθόν δεν έχει ανέβει στο βάθρο σε αντίστοιχη διοργάνωση. Βασικότεροι αντίπαλοί του ο Γερμανός παγκόσμιος πρωταθλητής Όλιβερ Ζίντλερ και ο Ολλανδός Φαν Ντόρπ.

Φινάλε αύριο Κυριακή για το διπλό σκιφ των ανδρών με τους Γιάννη Καλανδαρίδη-Θανάση Παλαιοπάνο να αγωνίζονται στον Τελικό Δ (10:54 ώρα Ελλάδας) όπως  και για το διπλό σκιφ των κοριτσιών με τις Ευαγγελία Φράγκου-Σοφία Δαλίδου να αγωνίζονται επίσης στον Τελικό Δ (11:01 ώρα Ελλάδας).

Υπενθυμίζεται ότι όλοι οι μεγάλοι τελικοί και της Κυριακής από τις 14:00 έως και τις 16:30 (ώρα Ελλάδας) θα μεταδοθούν ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΡΤ3.